Možná, že právě končí váš pracovní poměr a vy se ptáte, jestli máte nárok na odstupné, které je nařízeno přímo zákonem. Pokud zaměstnanec dostane výpověď z důvodů, které se označují jako organizační, pak na odstupné nárok má.
Co jsou vlastně organizační důvody? Může jich být hned několik.
a) Zrušení zaměstnavatele nebo jeho části.
b) Přesídlení zaměstnavatele nebo jeho části.
c) Zaměstnavatel snižuje počet zaměstnanců za účelem zvyšování efektivity práce nebo provádí jiné organizační změny.
• Pracovník se tedy stává nadbytečným.
Stejné podmínky pro získání odstupného platí jak v případě výpovědi, tak i v případě ukončení pracovního poměru dohodou. Výpočet odstupného se provádí podle počtu odpracovaných let u konkrétního zaměstnavatele. I to je však přesně zákonem dáno.
– Jestliže zaměstnanec setrval v pracovním poměru více než dva roky, pak jeho odstupné bude činit trojnásobek jeho průměrného platu za předchozí měsíce.
– Pokud zaměstnavatelský vztah trval dobu kratší, dostane propuštěný zaměstnanec dvojnásobek průměrného platu. V zaměstnání musel být ale alespoň rok.
– Zaměstnanci, kteří odházejí před ukončením nejméně jednoho roku pracovního procesu, pak mají nárok na jeden měsíční výdělek.
Dalo by se říci, že v otázce odstupného je ta tom nejlépe ten, který dostal bez vlastního zavinění výpověď ze zákonem definovaných zdravotních důvodů. Nemůže tedy dále vykonávat svou práci pro pracovní úraz, nemoc z povolání anebo pro ohrožení zdraví či života. Tento zaměstnanec má nárok na nejméně dvanáctinásobek svého průměrného měsíčního platu.
• Nemusíte mít ani obavu nastoupit do nového zaměstnání ihned po ukončení tohoto pracovního poměru.
• Odstupné vám bude náležet i v tomto případě.
Určité omezení může nastat jen v případě, pokud se vrátíte k původnímu zaměstnavateli, od kterého bylo odstupné získáno.