Zaměstnavatel určuje, kdy si budete čerpat dovolenou. Vy ale můžete požádat o dovolenou v určitém termínu. Je to ale na zaměstnavateli, zda dovolenou zaměstnanci poskytne, takže to je důležité.
Pokud se ptáte na otázku, jestli si musíte vyčerpat třeba dva týdny v kuse, tak se dozvíte odpověď. Podle zákoníku to tak musí být. Minimálně jedna část dovolené musí být dva týdny dovolené v celku. Ale může to být velmi individuální a to právě na domluvě se zaměstnavatelem.
• Jste ve zkušební době? Máte nárok v téhle době na dovolenou? Musíte dle obecných podmínek odpracovat alespoň šedesát dní, abyste měli vůbec nárok n nějakou dovolenou. Pokud jste tuhle podmínku ještě nesplnili, máte nárok na dovolenou, kdy se to počítá jako jedna dvanáctina za odpravovaný měsíc.
Pokud se domluvíte se zaměstnavatelem, tak můžete vyčerpat dovolenou i ve zkušební době, ale musí se předpokládat, že si pak podmínky odpracujete před ukončením poměru.
Nařízená dovolená
Také se může stát situace, že dostanete od zaměstnavatele nařízenou dovolenou. Je to třeba v případě směnného provozu, aby e nestalo, že si všichni zaměstnanci vyberou dovolenou ve stejném termínu, jak tomu bývá často, když státní svátky vycházejí třeba na čtvrtek a pátek a zaměstnanec si chce vzít dovolenou od pondělí, aby byl celý týden doma. Nejde, aby si všichni vzali dovolenou a v práci nikdo nebyl, to je jasné.
Jsou zde ale jisté podmínky a mezi ty patří doba oznámení a to čtrnáct dní před nástupem na plánovanou dovolenou. Může se to ale vždy domluvit individuálně. Pokud třeba zaměstnavatel chce rozplánovat dovolenou po celý rok, tak musí minimálně jedenkrát dát zaměstnanci dovolenou v kuse dva týdny.
Co když zaměstnavatel bude chtít, abyste zůstal v práci, protože e to akutní? Může se to stát, ale je důležité vědět, že vám musí proplatit všechny škody, tér touhle jeho změnou plánu vznikly. Mohou to být letenky, které by vám propadly, rezervace a podobně.