Určitě i vy, kdo jste uživateli e-mailů, znáte přinejmenším nějaké ty podvody nebo jiné neblahé pokusy, kterými se vás někdo neznámý pokusil připravit o peníze. Je to docela běžný úkaz, protože o peníze stojí každý a někdo se k nim neštítí dostat ani nezákonnými způsoby.
Pokud jste byli poučeni o takové možnosti dříve, než k ní došlo, zřejmě jste odolali nástrahám a nedoznali jste újmy. Ale to, že se podobné pokusy opakují, svědčí o tom, že se vždycky někdo nachytat dá. A proto není nikdy na škodu, když si aspoň některá známá nebezpečí připomeneme.
Phishing je rozesíláním podvodných e-mailů tvářících se jako korespondence od banky. Takové e-maily obvykle obsahují odkaz na web podobající se bankovnímu originálu, na kterém by měl adresát takového e-mailu zadat své citlivé údaje, jako jsou dejme tomu přihlašovací údaje do internetového bankovnictví, číslo platební karty, kreditky atd. Účelem takových e-mailů je přimět člověka, aby ve stresu poskytl taková data, jež útočníkovi následně umožní přístup k financím oběti.
Nemusí jít ale jenom o to. Může se jednat i o nabídky na první pohled mimořádně výhodných investic či nákupů, doporučovaných prý známými osobnostmi, jež ale končí vždy stejně – připravením oběti o její peníze. Obvykle se jedná o kryptopodvody, bazarové podvody a vishing.
A oběťmi se stávají třeba i ti, kdo naletí na podezřele výhodné inzeráty prodeje, nejednou zboží nacházejícího se údajně mimo území České republiky. Kdo tu zaplatí předem, obvykle už své peníze nikdy neuvidí, a ještě hůř je na tom ten, kdo poskytne útočníkovi přístup ke svému účtu.
A záludné jsou často i zprávy přicházející v době, kdy je adresát nesoustředěný. Je-li v takové chvíli zaskočen, nejednou naletí třeba i na to, že je jeho účet ohrožen a že má bance poskytnout své údaje, aby bylo ohrožení zamezeno. Po čemž dojde samozřejmě k pravému opaku.
A proto si připomeňme i dnes platná Fučíkova slova: „Lidé, bděte.“