Možností, jak uložit své momentálně volné finanční prostředky, se nabízí povícero. A stačí tak jenom rozhodnout se pro některou z nabídek peněžního nebo kapitálového trhu.
Peněžní trh nabízí lidem různé vklady a krátkodobé úvěry.
Pokud si někdo zvolí netermínovaný vklad, může si na účet své peníze kdykoliv vložit a zase si je odsud vybrat. Tento typ spoření však není pro finanční instituce dlouhodobým a zajímavým zdrojem prostředků, a proto se tu nenabízejí zajímavé úroky.
Ten, kdo vsadí na krátkodobý termínovaný vklad, pak může obvykle počítat s úrokem vyšším, protože zde vložené prostředky jsou finanční instituci k dispozici dlouhodoběji a lze tak s nimi lépe podnikat. U tohoto typu vkladu je pak možné volit mezi určitou dobou s pevně daným výběrem, pevnou dobou s variabilním výběrem či nastavením výpovědní lhůty.
Z krátkodobých úvěrů jsou nabízeny depozitní certifikáty, směnky či státní pokladniční poukázky.
Depozitní certifikáty jsou cennými papíry vydávanými komerčními bankami a potvrzujícími uložení peněz na stanovenou dobu za dohodnutou úrokovou sazbu. Tyto certifikáty jsou obdobou termínovaných vkladů, ovšem nabízejí větší likviditu, lze je použít i k platbě některé třetí osobě.
Směnky jsou cenné papíry vydávané podle směnečného a šekového zákona. Tyto musí obsahovat název ‚směnka‘, musí tu být číslem i slovem vyjádřena částka, nesmí chybět ani písemný souhlas se zaplacením uvedené částky, datum a místo vystavení a splatnosti, jména výstavce, remitenta a směnečníka a řada dalších předepsaných údajů.
A státní pokladniční poukázky jsou vydávány Českou národní bankou a slouží k pokrytí krátkodobého, méně než rok trvajícího nedostatku finančních prostředků, jež má k dispozici státní rozpočet. Tyto se vydávají se souhlasem ministerstva financí. Vzhledem k jejich přinejmenším milionové hodnotě jsou však tyto určené pouze pro velké investory, kteří akceptují nižší úroky spojené se zárukou vrácení vložených finančních prostředků.
Stačí si tedy jen vybrat.