Česká národní banka vystupuje jako orgán, který vydává doporučení pro komerční banky. Komerční banky jsou ty banky, které obsluhují klienty, ať už jsou jejími klienty právnické nebo fyzické osoby. Komerční banky se uvedenými doporučeními zpravidla řídí.
Ceny nemovitostí jsou alarmem
Již více než rok je naše ekonomika ve výborné kondici. Klesá nezaměstnanost, klesá míra inflace a současně rostou mzdy. Zároveň jsou půjčky poskytované Centrální bankou komerčním bankám k dispozici za minimální sazby. Komerční banky tak mohou nabízet úvěry občanům za rekordně nízké úrokové sazby. Půjčky znamenají velké množství peněz v ekonomice. Rostoucí mzdy umožňují lidem více utratit a tím se dostávají do ekonomiky další peníze. To vše má za následek, že se v současné chvíli dostane k půjčkám mnohem více osob než v minulosti. Centrální banka se obává, že by se mohla řada lidí dostat do potíží se splácením úvěrů v případě, když se ekonomice přestane dařit. Období, kdy je ekonomika na vrcholu, může trvat jen jeden nebo dva roky, avšak půjčky budou lidé splácet i více než deset let. V souvislosti s dostupnými půjčkami roste poptávka po nemovitostech. Rostoucí poptávka způsobuje trvalý nárůst cen nemovitostí, který je nejvíce patrný ve velkých městech.
Chystaná omezení
Uvažovaná doporučení pro komerční banky jsou ve dvou podobách. Zejména se dotknou klientů, kteří mají zájem o úvěry na bydlení. Při měsíčním splácení úvěru nesmí výše splátky překročit čtyřicet pět procent čistého měsíčního příjmu a celková výše úvěrů (započítají se i půjčky sjednané v minulosti, které stále splácíte) nesmí překročit devítinásobek čistého ročního příjmu. Žadatel, který žije sám a má čistý měsíční příjem 22 tisíc, by si celkově mohl vypůjčit 2 376 000 a měsíčně by mohl splácet maximálně 9 900 korun. Vše za předpokladu, že nesplácí jiné půjčky.