Pokud se někdo z investorů rozhoduje, na který z podílových fondů padne jeho volba, může si vybírat podle různých kritérií.
Pokud má být takovým kritériem investiční strategie, pak jsou tu následující možnosti:
1) Teritoriálně zaměřené podílové fondy, jež se vztahují k některému kontinentu či státu. Tyto jsou méně diverzifikované a představují tak vyšší riziko.
2) Sektorové podílové fondy se soustřeďují na určitou oblast ekonomiky a patří rovněž mezi méně diverzifikované a rizikovější varianty.
3) Podílové fondy sledující určitou myšlenku a nakupující cenné papíry společností určitého zaměření.
4) Podílové fondy velkých hráčů, investující do renomovaných značek a nabízející tak větší bezpečnost vložených investic.
5) Podílové fondy rozvíjejících se ekonomik, jež se zaměřují na oblasti s dlouhodobě vysokým potenciálem růstu. Tyto podléhají značným výkyvům a jsou určeny hlavně k dlouhodobému investování.
6) Podílové fondy typu Total Return/Absolute Return, jež se snaží především o zachování hodnoty vždy, i za nepříznivých podmínek.
7) Dividendové podílové fondy, které si kladou za cíl poskytování pasivního příjmu investorů z dividendového výnosu akcií nebo z úroků dluhopisů. Tyto přinášejí zisk v průběhu celé doby, po niž je investor drží. Někdy jsou tyto příjmy vypláceny, jindy reinvestovány.
8) Chráněné podílové fondy, zajištěné speciálními instrumenty a deriváty, slouží k předem neurčenému horizontu investice či k dosažení časově vymezeného cíle. Většinou je tu garantována návratnost vložené částky, někdy navíc i minimální výnos. Je tu ale třeba počítat s nižší výkonností vzhledem k nákladnosti takové garance.
9) A podílové fondy životního cyklu, které kopírují životní cyklus lidí a garantují jen malé tržní výkyvy ke konci doby investování, čímž se hodí například k důchodovému zajištění.
Na výběr tedy je. A investovat může tudíž každý.