Z hlediska mainstreamové ekonomie se rozlišují tři základní typy funkce peněz. Podmínkou pro to, aby se jakýkoliv statek mohl stát penězi, musí sloužit jako všeobecný prostředek směny, zúčtovací jednotka a dočasný uchovatel hodnoty.
Peníze jako všeobecný prostředek směny. Tohle, je základní funkce peněz. Bez toho by to nešlo, to je jasné. Je to zásadní funkce, ze které plynou i ty následující dvě, které se také řadí mezi základní funkce. Jakákoliv vyspělá ekonomika je bez peněz rozhodně nepředstavitelná.
Peníze jsou také společným jmenovatelem, na který lze jednoduše převést na statky jako je lidská práce, jakékoliv surovinové zdroje, kapitálové vybavení a podobně. Slouží tak jako společná zúčtovací jednotka. Bez ní by nikdo neurčil, jaký výrobní postup je jednodušší, dále v jakém množství a v jaké kvalitě bude zboží vyráběno. Tohle je zásadní.
Peníze v dnešní době slouží jako dočasný uchovatel hodnoty. Není to nejlepší uchovatel hodnoty, to je jasné. Nikdy nevíte, jak na tom bude kurt a podobně. Proto je dobré své peníze ukládat do něčeho, co je lepší, jako je třeba zlato, co jen tak neztratí svoji hodnotu nebo to bude mít alespoň v prognóze, že hodnota půjde nahoru. Lidé obvykle část svého celého majetku stále dočasně drží v té nejlepší formě platidla, protože je mohou kdykoliv směnit za jakýkoliv jiný statek, což je jistě veliká výhoda. Tato vlastnost peněz se nazývá likvidita.
Vlastnosti peněz jsou následující. Jsou dělitelné, zaměnitelné, přenositelné, trvalé a trvanlivé. Dají se dělit na menší jednotky. Jsou zaměnitelné, takže to znamená, že bankovku v hodnotě tisíc korun můžete rozměnit na menší, třeba pět bankovek v hodnotě dvě stě korun. Také jistě oceníte jejich vlastnost, že jsou přenositelné. Je to vlastně v papírové formě, takže to není těžké a snadno se to vleze do peněženky a podobně.